110 let od založení hasičského sboru

20. července 2019.

Jak jsme slavili výročí 110ti let od založení  hasičského sboru ve Žlebských Chvalovicích.

Tyto oslavy  proběhly v místním pivováru v sobotu 20. července od 13.00 hodin. Byli pozváni místní hasiči i s jejich blízkými, také ti kteří bydlí mimo obec a zvlášť  ženy, které v dávných dobách  byly členkami místního sboru. No samozřejmě, že se účastnili i zástupci okolních sborů, včetně zástupců okresu Chrudim. Tuto slavnostní schůzi zahájil starosta sboru Luboš Sobotka a po úvodním slovu vyzval bratra Jaroslava Houfka , aby přečetl zprávu o významu hasičstva a o začátku založení hasičského sboru v naší obci. Mohu za sebe říci, že přednes Jaroslava byl o významu hasičstva a začátku založení, a dalším pokračování sboru v naší obci velmi zajímavý. Dozvěděli jsme se mnoho věcí o  činnosti a také o nesnázích sboru. Dále promluvili jednotliví pozvaní zástupci. Poté byla udělena čestná uznání vybraným členům sboru. Následovalo ukončení a volná zábava přítomných, podávalo se občerstvení, pečené maso, guláš,zákusky, nealkoholické nápoje, no a také pivo z místního pivováru a Pardubické. K tomu všemu vyhrávali heligonkáři z G.Jeníkova. Počasí se vydařilo a tak se hodovalo a povídalo až do pozdních večerních hodin.

 PS.  V místní hasičské zbrojnici byla výstavka požární techniky s foto dokumenty. F.M. 

Foto z akce  paulinova.rajce.net/110_deset_let_hasicu

 

 

 

22. června od 10.00 do 20.00Gulášfest Žlebské Chvalovice.

Soutěž 8 družstev o nejlepší kotlíkový guláš. Návštěvníci budou hodnotit jednotlivé účastníky této soutěže. Budou nabízeny klobásy a jiné speciality na grilu a naše pivo. Degustace gulášů se uskuteční od 12.00 hodin a poté budou vyhlášeny výsledky soutěže.

Od 10.00 bude vyhrávat harmonika a dudy, od 11.00 Bluegross Revival, a ve 14.00 Rosa.

Návštěva této soutěže ve vaření kotlíkového guláše byla uspokojivá, vše se snědlo a soutěžící byli za výkony odměněni. F.M.

foto paulinova.rajce.net/GULAS_2019

 

Nová bouda u Skalníka

 
Místní rybáři se rozhodli vybudovat u Skaníka novou boudu. viz foto paulinova.rajce.net/Rybarska_bouda

Pálení čarodějnic v roce 2019 ve Žlebských Chvalovicích u místního hřbitova v 20 00 hodin

Sešlo se několik místních a  mohu říci, že více bylo těch přespolních u tohoto dávného zvyku a dodržování této tradice. A tak už jen pár fotek. paulinova.rajce.net/paleni_carodenic_rok_2019

 

 Úmrtí

Nikdo to neřekne, nikdo to nepoví,
čím byla maminka každému z nás
Nikdo ji nevrátí, nikdo ji nevzbudí,
nikdo nám nedá zpět maminčin hlas.
 
S bolestí v srdci oznamujeme všem příbuzným, přátelům a známým, že dne 26. února 2019 zemřela po delší nemoci ve věku 93 let paní Jarmila Poláková čp.58. Se zesnulou jsme se rozloučili dne 6. března 2019 v 11.hodin v kapli ve Žlebských Chvalovicích. Po církevním obřadu byla uložena do rodinné hrobky na místním hřbitově.
 

Maškara

 

 

Dvacátého třetího února byla v naší obci pod Železnými horami ve Žlebských Chvalovicích maškara. Při tomto maškarním reji vyhrávala hudba Josefa Pecky z Turkovic, masek bylo dost a přihlížejících bylo také velké množství.

A tak se  za pěkného počasí tato akce pořadatelům vydařila. Večer bylo pokračování tradičním bálem. Také bylo pořízeno několik fotek. viz: paulinova.rajce.net/Maskara_Zlebske_Chvalovice_2019

dusan-holas.rajce.idnes.cz/Maskarni_pruvod_Zlebske_Chvalovice_23._2._2019/

Rozsvícení vánočního stromečku

Obec Žlebské Chvalovice uspořádala dne 2.12.2018 již 3. ročník "Rozsvícení vánočního stromečku", které bylo spojeno s mikulášskou nadílkou pro děti žijící v obci. Akce se konala na prostranství před OÚ Žlebské Chvalovice. Vzhledem k tomu, že se začátek opozdil oproti oznámenému času v 16.00  o půl hodiny a dále pro nepříznivé počasí, jsme se rozsvícení stromu nedočkali a opustili jsme akci předčasně. Foto rozsvíceného stromu tedy chybí. Organizátoři měli připraveno kromě již zmíněné nadílky i drobné občerstvení pro všechny zúčastněné. paulinova.rajce.net/Mikulasska_nadilka

 

Závod veteránů

25. 8.2018. což je sobota a také se již nevyskytují tak velká vedra jak v uplynulých dnech. V tento den se na naší návsi objevují členové z auto moto klubu veteráni z Přelouče. Na můj dotaz co se chystá, odpovídají, že budou projíždět veteráni jak automobilů tak i motorek a na  naší návsi budou mít kontrolu účasti a také  vědomostní zkoušku znalosti jednotlivých automobilových značek. Průjezd těchto automobilů a motocyklů byl ohromující, Jejich oblečení bylo dobové, což bylo velmi působivé. A jejich vystupování bylo velmi družné a příjemné. Také bylo pořízeno mnoho snímků. paulinova.rajce.net/Jizda_veteranu

 

Pivní slavnosti

Další akce v pivováru ve Žlebských Chvalovicích 18 . 8. 2018.

 

Za velkého vedra pokračovala Pivní slavnost v pivováru pana Kutílka. Přítomnost této společenské události, byla vcelku uspokojivá, já když jsem navštívil tyto pivní slavnosti v odpoledních hodinách, tak jsem byl s účasti spokojen i když mě samotnému bylo dosti horko, ale po malé chvilce majitel tohoto zařízení veškeré prostory postříkal vodou a to se projevilo jako dobrý nápad a hned se lépe dýchalo. V té době vyhrával na své dudy dudák veselé písně a přihlížející mu za jeho přednes potleskem děkovali. Také bylo pořízeno několik fotek.F.M

GulášFEST 2018

 

Další letošní akce v pivovaru foto viz: paulinova.rajce.net/Gulas_23_cerven 

Velká první akce v pivovaru, pana Kutílka

sešlo se docela velké množství vyznavačů dobrého jídla a hlavně pivního moku. Počasí převážně jako vždy slunečno a teplo. Takže si každý přišel na své, za mé přítomnosti vyhrával dudák a přítomní mu za každou odehranou píseň bouřlivým potleskem poděkovali. Já jsem provedl několik snímků. F.M. 

paulinova.rajce.net/1.akce_pivovar_2018

 Ukázka: Jak velké teplo a malé množství kyslíku škodí rybám v menších vodních nádržích

další foto: paulinova.rajce.net/ryby
 

Rybářské závody

Rybáři z Chvalovic měli v sobotu 21.4.2018  brigádu u místních rybníků, provedli velký úklid, uhrabání, ořez porostů, odstranění větví z vody, spálení větví a nahrabaného listí. Účast byla velmi uspokojivá a také to byla příprava na rybářské závody, které se konají 28.4.2018. Tak ať se jim to rybářské klání vydaří s pozdravem ,, Petru zdar‘‘. F.M.

Rybářské závody 28.4.2018. Účast asi 20 startujících, v prvním kole se podařili chytit čtyři ryby a v tom druhém to bylo o něco víc. Počasí rybářům přálo a ryby se asi rybářům smály nad jejich bezradnosti, no ale s tím se nedalo nic dělat. Bylo pořízeno pár snímků. F.M.

paulinova.rajce.net/Rybarske_zavody_2018

 

                                   Skláníme se nad Tvou rakví

                                                                                                               s lící slzou zrosenou,

                                                                                                               za to Tvoje dobré srdce

                                                                                                               Bůh Ti budiž odměnou

 

 

Sbolestí v srdci oznamujeme všem příbuzným, přátelům a známím, že dne 19 března 2018 zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku 82 let náš drahý manžel, tatínek, dědeček, pradědeček, bratr, švagr a strýc,

                                                            

                                                             Pan

                                          Vladimír   Rolenec.

 

S naším drahým zesnulým se rozloučíme v úterý 27. Března 2018 v 10. 00 hodin v obřadní

                                             Síni na hřbitově v Čáslavi.

 

Autobus pro smuteční hosty pojede v 9 20 hodin z autobusové zastávky ve Žlebských Chvalovicích se zastávkou v Ronově na náměstí.

 

Vladimír Rolenec byl rodák ze Žlebských Chvalovic z čísla popisného 1. Po opuštění školy v Ronově nad Doubravou se vyučil černému řemeslu v Jihlavě a po vyučení nastoupil do zaměstnání v Kovolise Hedvikov, kde pracoval až do odchodu do důchodu. S manželkou vychovali dva syny. Láďa byl sportovně nadaný dobře hrál hokej a byl registrován za Sokol Žlebské Chvalovice oddíl kopané. Budiž mu země lehkou.

 

Tradiční masopustní průvod masek.

Datum konání: 24. 2. 2018 začátek od 12:00

Místo konání: Žlebské Chvalovice, 53843 Žlebské Chvalovice

Únor bílý, pole sílí :  Do nedělního únorového rána se probouzíme a krajina kolem nás je běloučká vrstvou asi dvou centimetrů sněhu. Teplota se drží okolo nuly, je bezvětří, ale zato je mlhavo. Silnice jsou po posypu vlhké a sjízdné. F.M.

 

Další nadílka sněhu osmého února napadlo pět centimetrů sněhu teplota se drží v ranních hodinách okolo mínus 1,5 stupni pod nulou. F.M.

Další úmrtí rodáka z naší obce.

 

František Polák

 

Zemřel po velmi těžké nemoci 28.1.2018 ve věku nedožitých 70 let. Byl to rodák z obce Žlebské Chvalovice z č.p. 53. Oženil se také s rodačkou z naší obce s Marií Nesládkovou, vychovali spolu dvě dcery. Pracoval jako opravář v zemědělském družstvu v Ronově n/D, kde získal byt pro svoji rodinu , byl to skromný pracovitý člověk, žijící hlavně pro svoji rodinu děti a vnoučata. Takovíto lidé by neměli v tak  ranném věku odcházet z tohoto světa. Jeho ostatky budou uloženy na místním hřbitově v jeho rodišti. Budiž mu země lehkou. F.M.

 

Kalendář akcí 2018 v pivováru                                               Kutílková palírna a pivovar.

Žlebské Chvalovice.

 

26.května, 10.00-21.00, Zahájení pivovarské sezony:

 2x býk na rožni, pečená kolena,5 druhu piva, v 10.00 Heligonka, 17-22. Regent, 10-15hod. sochání s motorovou pilou- CARVING

 

23.června, 10.00-24.00, Gulášfest Chvalovice

Soutěž družstev o nejlepší kotlíkový guláš, návštěvníci budou hodnotit 8 druhů guláše a naše pivo, 10.00, Heligonka plus dudy, 16- 19 Briks fart, 19-24, YestMadam Deep PurpleTribute.

 

28. července, 10.00-20.00, Regionální produkty

Výrobci ze Železných hor představí své výrobky a speciality.10.00- Heligonka, 12- 20 rokotéka.

 

18. srpna, 10.00-20.00, pivní slavnosti,

 Přehlídka degustace piv našich a jiných pivovarů, speciality k pivu a s pivem, býk na rožni, 10.00 heligonka, 12- 20.00 rokotéka

 

22. září, 10.00-24.00, Klobásfestival,

Soutěž ve výrobě klobás a výrobků z mletého masa, naše a oktobrfestová piva, mělnický burčák, 10.00-heligonka plus dudy, 16.00-19.00 Bard, 20.00-01 Regent.                 

                                                                             Aktualizace: 2.1.2018

                                                                      Změna programu vyhrazena.

 

                                                                                                                                                             

Druhé kolo prezidentských voleb.

 

V druhém kole se střetli dva nejúspěšnější z prvního kola, stávající prezident Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Nastalo velké očekávání, kdo zvítězí. Strany O D S, TOP O9, Starostové , KDU,ČSL, a část ČSD, si za žádnou cenu nepřáli zvolení Miloše Zemana, ale větší část obyvatelstva česka dala právě hlas Miloši Zemanovi i když to bylo velmi těsné vítězství, tak přeci více byli smutnější příznivci pana Jiřího Drahoše. F.M.

Roznášení pozvánek:

Na hasičský bál, který se koná 20. ledna 2018 od 20 hodin v místním hostinci. Tak jako každoročně týden před bálem chodí dvojičky hasičů s pozvánkami a zvou do bálu a zároveň popřejí mnoho zdraví a úspěchů v novém roce. F.M.

  Volby 

  Dvanáctého a třináctého ledna 2018 v naší zemi občané vybírají z devíti kandidátů příštího prezidenta české republiky v naší obci Žlebské Chvalovice se volí na obecním úřadě a to jak Chválovičtí tak i z obce Žlebská Lhotka. F.M.

    

   Velké povětří

 

V úterý 9. ledna2018 zasáhlo celou naší republiku velké povětří i s následky polomů a vyvrácenými stromy, což zapříčinilo neprůjezdnost silnic a také vlaků. V naší obci pod Železnými horami k žádné katastrofě nedošlo, jen jsem zaznamenal na místním hřbitově na některých hrobech převrácené vázy s květinami a jinými smutečními věcmi. F.M.

  

Husy

  Neděle 7.1.2018. Vyprávěli jsme si já a Pepča Blažků u naší bráňky a najednou jsme zaslechli kejhání husí a ono přelétávalo velké hejno divokých husí nad naší obcí ve směru od Lhůt na Lipovec, bohužel bez dokumentace což mě mrzí. F.M.

Ukončení roku 2017 a přivítání nového roku 2018.

 

     Vlastně nový  rok začíná po úderu konce dvacáté čtvrté hodiny 31. prosince 2017. Již v podvečerních hodinách posledního dne se začaly ozývat jednotlivé detonace dělobuchů. A ta hlavní oslava nového roku začala právě po půl noci a i v naší obci bylo slyšet mnoho dělobuchů a světelných záření. Okolní obce a města nezůstávala pozadu. Počasí začátkem roku je velice teplé, denní teploty se drží okolo 10 stupňů a i více a noční okolo tří až pěti nad nulou. Na Tří Krále v sobotu  je obloha modrá a slunce svítí jako v létě. F.M.